تماس درباره ما منابع سایت سایر آبزیان خزر گونه ها خانواده ماهیان خزر    
 

دریای خزر

دریای خزر، بزرگترین دریاچه بسته جهان است که در جنوب‌شرقی قاره اروپا با قاره آسیا هم‌مرز است. طول آن 1200-1039 کیلومتر، عرض آن تا 435 کیلومتر می‌باشد و مساحت آن بین 378 تا 390 هزار کیلومتر مربع و حجم آبی آن معادل 78-76 هزار کیلومترمکعب و معادل 44درصد کل ذخایر آبی دریاچه‌های جهان است. از نظر حداکثر عمق(1025متر) با تعدادی از دریاهای اقیانوس جهانی چون دریای سیاه، بالتیک و دریای زرد تقریبا هم‌اندازه و از نظر مساحت از دریاهای: آدریاتیک، اژه، آزو، آرال و برخی دیگر بزرگتر است.

مساحت و حجم آبی دریای خزر و نیروی نوسانات دوره‌ای سطح آن بطور قابل توجهی متفاوت است. مساحت دریای خزر، تنها 10 درصد از مساحت حوضه آبریز آن‌را در بر می‌گیرد. به این معنا که اگرچه سواحل آن متعلق به پنج کشور روسیه، ایران، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان است، اما چهار کشور گرجستان، ارمنستان، ازبکستان و ترکیه نیز در حوضه آبریز دریای خزر قرار می‌گیرند.

عمق آن از شمال به جنوب افزایش می‌یابد. میانگین ژرفای این دریاچه در ناحیه شمالی کم‌تر از ۱۰ متر، در بخش میانی بین ۱۸۰ تا ۷۸۸ متر و در بخش جنوبی که آب‌های کناره ایران را تشکیل می‌دهد به ۹۶۰ تا ۱۰۰۰ متر می‌رسد. تا ژرفای ۱۰۲۵ متری نیز در ناحیه جنوبی این دریاچه گزارش شده‌است. جهت جریان آب این دریاچه از سمت شمال غربی به جنوب شرقی است. همین جهت جریان و ژرفای زیاد آب در کرانه‌های ایران که باعث کندی حرکت جریان می‌شود منجر به تجمع انواع آلودگی‌های این دریاچه در سواحل ایران به میزانی بیش از کرانه‌های دیگر کشورها می‌شود. این دریا، محیط زیست گرانبهاترین ماهی‌های دنیا است. در بخش جنوبی دریای مازندران و رودخانه‌هایی که به آن می‌ریزند یعنی سواحل مربوط به ایران، ۷۸ گونه و زیرگونه ماهی یافت می‌شود.از مهمترین رودخانه‌هایی که به این دریا می ریزد می‌توان از سپیدرود و پیلورود(رود بزرگ)وهراز نام برد. دریای مازندران یکی از بی‌همتاترین بوم‌شناخت‌های آبی جهان بوده که محیطی مناسب برای زندگی و رشد مرغوب‌ترین ماهی‌های خاویاری جهان است. ۹۰ درصد صید ماهیان خاویاری مختص به این دریا است.

دریای مازندران داری ذخایر گاز ، نفت و خاویار است.کل ذخایر اثبات شده نفت در این دریا ۵۰ میلیارد بشکه بوده است و این یعنی حدود ۴ درصد از کل ذخایر نفت جهان. همچنین ۹۰ درصد خاویار جهان از این دریا صید می‏شود.اما صید بی رویه این ماهی سبب گشته است که بنابر گفته دانشمندان ۹۰ درصد از تعداد این ماهیان در یک قرن اخیر کاسته شود و اگر این روند ادامه یابد تا ۱۰ سال آینده به کلی در این دریا منقرض می‏شوند.

»» راهنمای استفاده:

::: با کلیک بر روی خانواده ماهیان خزر از منوی بالای صفحه، وارد بخش خانواده های ماهیان دریای خزر شوید و خانواده مورد نظر خود را انتخاب کنید.

::: همچنین با کلیک روی گونه های ماهی ، می توانید فهرست گونه هایی که تا این لحظه در سایت درج شده اند را ببینید و اطلاعات مربوطه را مطالعه نمایید.

 
 


کلیه حقوق این وب سایت برای FishBase.ir محفوظ می باشد. هرنوع کپی برداری ممنوع است.
by: Mehdi Mahjoob