تماس درباره ما منابع سایت سایر آبزیان خزر گونه ها   درباره دریای خزر  
 
 


تاکنون با درنظر گرفتن ماهیان غیربومی در دریای خزر ، اعم از آبهای ایرانی و غیر آن و بدون لحاظ کردن حوضه آبریز پیرامونی، 77 جنس و 149 گونه از 22 خانواده شناسایی شده است، که در این بین، خانواده کپورماهیان(Cyprinidae) و گاوماهیان(Gobiidae) به لحاظ تعداد جنس و گونه متنوع‌ترین خانواده‌ها می‌باشند، ضمن انکه تعدادی از خانواده ها مانند شیشه‌ماهیان(Atherinidae)، سوزن‌ماهیان(Syngnathidae) و اردک‌ماهیان(Esocidae) تنها دارای یک جنس و یک گونه می‌باشند. از میان ماهیان شناسایی شده اغلب ساکن آب شیرین(رودخانه ها و تالاب‌های مرتبط با دریای خزر) می‌باشند که ندرتا وارد دریای خزر نیز می‌گردند و حدود 23درصد از آنها را ماهیان مهاجر از دریا به رودخانه تشکیل می‌دهند. در تحقیق پیش رو، از ماهیانی که تنها در حوضه آبریز(رودخانه ها و تالابها) بوده و وارد دریای خزر نمی‌گردند، صرفنظر گردیده و صرفا به ماهیان تجاری که ولو بصورت موردی و نادر وارد دریای خزر می‌شوند پرداخته شده است.

فراوانی ماهیان غیربومی در سالهای اخیر برای مقاصد تجاری نظیر توسعه پرورش ماهی یا تصادفی به همراه سایر گونه‌های پرورشی و احداث کانال ولگا-دن در این منطقه افزایش یافته‌اند و حدود 17 درصد از گونه‌های این منطقه را به خود اختصاص داده‌اند. خانواده کپورماهیان بین ماهیان غیربومی این منطقه دارای بیشترین تعداد جنس و گونه می‌باشند، ضمن آنکه ماهی کاراس و گامبوزیا، بین ماهیان غیربومی، بیشترین پراکنش را در سطح منطقه دارند.

44درصد از گونه های ماهیان دریای خزر و حوضه آبریز آن، قابلیت بهره‌برداری اقتصادی دارند. ترکیب و میزان صید ماهیان اقتصادی، از غرب به شرق دریای خزر تفاوتهای بارزی دارند. طول عمر اغلب ماهیان این منطقه کمتر از 10 سال بوده و حداکثر طول بدن نیز کمتر از 50 سانتی‌متر می‌باشد. 24 درصد از گونه های ماهیان این منطقه، انحصاری دریای خزر بوده و در سایر نقاط دنیا وجود ندارند(endemic). این گونه‌ها به لحاظ حفاظتی دارای ارزش ویژه‌ای بوده، ضمن آنکه از خصوصیات ویژه این اکوسیستم منحصربه فرد هستند و می‌بایست نسبت به حفاظت از آنها تمهیدات خاصی صورت گیرد. هشت خانواده از ماهیان دریای خزر دارای این گونه ها هستند که خانواده گاوماهیان با 42درصد، دارای بیشترین تعداد گونه انحصاری این منطقه می‌باشد. حال آن‌که کمترین پژوهش‌ها در حوضه جنوبی دریای خزر در مورد گونه‌های این خانواده صورت گرفته است. وضعیت ماهیان منطقه دریای خزر و حوضه آبریز جنوبی آن، با توجه به معیارهای گوناگون ارزیابی شده و بر این اساس 6 درصد از گونه‌های این منطقه شدیدا در معرض خطر انقراض هستند، 21 درصد نیازمند حفاظت بوده و تنها 36 درصد وضعیت خوبی دارند. تخریب زیستگاه مخصوصا برای ماهیانی که مهاجر بوده و در رودخانه تولیدمثل می‌کنند و صید بی‌رویه گونه‌های اقتصادی از عوامل مهم در خطر انقراض قرارگرفتن گونه‌های ماهیان این منطقه می‌باشد.

لازم به ذکر است که مساحت دریای خزر، تنها 10 درصد از مساحت حوضه آبریز آن‌را در بر می‌گیرد ، و ما در بخش ماهیان دریای خزر، ماهیانی را که در حوزه آبریز است ذکر نمی کنیم، بلکه به ماهیانی اشاره میکنیم که در بخش ایرانی دریای خزر دیده شده اند.

»» شیوه استفاده از مطالب سایت:

• با انتخاب نام خانواده از ستون مقابل، اطلاعات آن خانواده را مطالعه خواهید کرد. سپس در همان صفحه یا با کمک منوی بالا(گونه ماهی)، می توانید گونه هایی که اطلاعات آنها در سایت ثبت شده را مشاهده بفرمایید.

کلیه حقوق این وب سایت برای FishBase.ir محفوظ می باشد. هرنوع کپی برداری ممنوع است.
by: Mehdi Mahjoob