تماس درباره ما منابع سایت سایر آبزیان گونه های ماهی خانواده ماهیان درباره خلیج فارس و دریای عمان  
 
خلیج فارس و دریای عمان
کوسه ماهی درازدم
( Alopias pelagicus )»» سیستماتیک:

:: نام علمی گونه: Alopias pelagicus (Nakamura, 1935)j
:: نام فارسی و محلی ایران: کوسه ماهی درازدم
:: خانواده: کوسه ماهیان دم دراز، Alopiidae
:: رده بندی کامل : Class: Elasmobranchii > Order :Lamniformes > Family: Alopiidae
:: نام (های) غیر ایرانی: Pelagic thresher و نیز: Small tooth thresher shark , Whiptail shark
::برخی از اسامی علمی قدیمی، یا غیر معتبر: Alopias vulpinus, Alopias superciliosus
:: ریشه لغوی: Alopias:یونانی >> Alopex= روباه

»» کشورهای محل زندگی کوسه ماهی درازدم:
ایران، عمان، عربستان سعودی، پاکستان، هند، ژاپن، چین، کره جنوبی، فیلیپین، ویتنام، مالدیو، تایوان، مالزی، جیبوتی، کاستاریکا، کلمبیا، استرالیا، مصر، السالوادور، یمن، اریتره، اردن، فلسطین، فیجی، گواتمالا، هاوایی، هندوراس، مکزیک، موزامبیک، نیکاراگوا، پاناما، سومالی، آفریقای جنوبی، سودان، ایالات متحده آمریکا، و...

»» اکوسیستم ها:
خلیج فارس و دریای عمان(گزارش از ایران: آبهای چابهار)، اقیانوس هند، دریای عرب، دریاهای جنوب و شرق چین، سواحل استرالیا، جریان دریایی کوروشیو، اقیانوس آرام، دریای سرخ، خلیج عقبه، خلیج عدن، خلیج کالیفرنیا، آبهای پرو-گالاپاگوس، آبهای پلی نزی، دریای زرد و ...

»» زیستگاه های مورد علاقه کوسه ماهی درازدم:
دریازی، پلاژیک و اقیانوس زی، اقیانوس رو، از سطح تا عمق 300 متری دیده میشود.، معمولا در اعماق تا 150 متری بیشتر حضور دارد. ساکن مناطق گرمسیری از 40 درجه شمالی تا 32 درجه جنوبی، 34 درجه شرقی تا 83 درجه غربی است.

»» مشخصات ظاهری، رفتاری و فیزیولوژیک کوسه ماهی درازدم:

شکل بدن: بدن دوکی شکل با شکل نرمال | کوسه ماهی دم دراز نسبتا کوچک | چشمها بویزه در جوانی درشت هستند | ناحیه پیشانی کاملا محدب | حاشیه های دهان فاقد شیار | پوزه کوچک مخروطی دارد | نوک باله دمی بسیار باریک و مستقیم و تسمه مانند، تقریبا اندازه بقیه بدن کوسه | باله سینه ای عریض | لوب بالایی باله دمی بسیار بلند لوب، پایین باله دمی کوتاه اما قوی | پهلوها و پشت آبی تیره و شکم سفید، بدون نقاط سفید روی پایه باله سینه ای | شباهت ظاهری زیادی با گونه های نزدیک خود دارد | دارای دو باله پشتی | پایه باله شکمی پشت پایه باله پشتی اول است | بدن پوشیده از دندانه های ظریف و کوچک پوستی | رنگ بعد از مرگ بلافاصله خاکستری میشود.| رنگدانه سیاه روی باله های سینه ای، نوک گرد باله های سینه ای، و نبود شکافهای دهانی این گونه را از سایر کوسه های دم دراز متمایز میکند.
اندازه: کوچکترین کوسه دم دراز است. بیشترین طول مشاهده شده، مربوط به نمونه ماده و 383 سانتیمتر و در ایالات متحده آمریکا بوده است. طول رایج آن 276 سانتیمتر استاندارد است. آمارهای بیشتر احتمالا به دلیل اشتباه شدن آن با گونه های دیگر است. ماده ها بزرگتر میشوند. بیشترین وزن آن 69.5 کیلوگرم بوده است.
سن: بیشترین سن گزارش شده از ایالات متحده آمریکا ، کالیفرنیا، و 29 سال بوده است، اگر چه بعضی منابع 16 سالگی را مورد اطمینان میدانند.
غذا: بیشتر از ماهیان کوچک و سرپایان تغذیه میکند.
کروموزوم: ؟
خصوصیات رفتاری: با وجود اینکه اقیانوس زی است، اما گاهی به سواحل نزدیک میشود. بنظر میرسد این نزدیک شدن که بیشتر در ساعات اولیه صبح است، ارتباط مستقیم با حضور ماهیان تمیز کننده در محل مورد نظر دارد . برای انسان بی خطر است.آرواره کوچک و دندانهای مناسب برای این آرواره، منجر به فرار این گونه از غواصان شده است.
شناگری فعال و قوی است و میتواند از آب هم بیرون بجهد. برای شکار دور گله های ماهی میچرخد تا آنها را متراکم کند، سپس به آنها حمله کرده و پس از ضربه با دم و بی حس کردن آنها، اقدام به شکار آنها مینماید. به دلیل همین رفتارشان، گاهی از ناحیه دم به دام قلابهای بلند رشتهء ماهیگیری می افتند. رقابت غذایی جزئی بین این گوسه و دلفین ماهیان، تن ماهیان و نیزه ماهیان دارند.
سایر توضیحات: گزارشات و آمارهای این گونه، بدلیل اشتباه شدن آن با گونه Alopias vulpinus گاهی غیر قابل اطمینان است. شکارچیان آن ماهیان بزرگتر و والهای دنداندار هستند. انگلهای شناخته شده کوسه ماهی دم دراز کرمهای نواری Litobothrium amplifica, L. daileyi و L. nickoli هستند که در دریچه مارپیچی روده کوسه ها مستقر میشوند و پاروپایان جنس Echthrogaleus که روی پوست کوسه مستقر میگردند.
مطالعات نشان داده که کوسه دم دراز، فاقد Rete mirabile یا شبکه خونی با جریان مخالف برای تبادل گرمای متابولیک و حفظ آن است. بعلاوه، عضلات قرمز هوازی مسوول تولید گرما که در سایر کوسه های دم دراز در بخشهای عمقی تر بدن است، در این گونه بصورت دو نوار طولی در مجاورت پوست قرار دارد. از این رو گرمای بدن این گونه کوسه ماهی دراز دم، متفاوت با سایر هم جنسهای این خانواده است.

»» تولید مثل کوسه ماهی درازدم:

کوسه ماهی درازدم، تخم گزار زنده زا است و هر بار دو نوزاد و (ندرتا یک نوزاد) هر رحم یکی، به دنیا می آورد. فصل زادو ولد مشخص ندارد و بیشتر ماده های بالغ در طول سال باردار هستند. مدت زمان حاملگی نا مشخص است، اما بنظر میرسد کمتر از یکسال باشد. جنین در حال رشد و نمو در بدن مادر، تا زمانیکه به 12 سانتیمتری برسد دارای یک کیسه زرده است، پس از آن آنها اصطلاحا "تخم خوار" شده و از کپسولهای تخم که توسط مادر ساخته میشود تغذیه میکنند. هر کپسول حدود 55 میلیمتر طول 12 میلیمتر عرض داشته و 20-30 تخم در آن است. لاروهای مراحل اولیه، دندانهای ویژه ای برای بازکردن کپسولها دارند در حالیکه در مراحل بعدی، جنین ها دندانهای پنهان داشته و و کپسولها را کامل می بلعند و دندانها تا مرحله خروج از بدن مادر دیگر استفاده خاصی ندارند. همنوع خواری در آنها گزارش نشده است. کوسه های دراز دم جوان، در اندازه های بیش از حد بزرگ، گاه بیش از 1.6 متر و تا 43 درصد طول بدن مادر متولد میشوند که منجر به کاهش خطر شکار شدن نوزادان میگردد.
میزان رشد کوسه ماهی دراز دم، با افزایش سن کاهش می یابد، این میزان تا قبل از یک سالگی 9سانتیمتر در سال، 2-3سالگی 8سانتیمتر، 5-6سالگی 6 سانتیمتر، 7-10سالگی 4سانتیمتر، 10-12 سالگی 3 سانتیمتر و 13سالگی به بالا تنها 2سانتیمتر در سال می باشد. ماده ها در 2.8-2.9 متری بالغ میشوند و در این زمان 8-9سال سن دارند، در حالیکه نرها در اندازه 270-280 سانتیمتری بالغ بوده و 7-8 سال سن دارند. یک ماده میتواند در طول چرخه حیات خود تا 40 نوزاد به دنیا بیاورد.

»» صید کوسه ماهی درازدم:

بصورت صید ضمنی در ریسه های طویل قلابدار، تورهای شناور و تورهای گوشگیر که برای گونه های دیگر مثل تن ماهیان قرار داده شده به دام می افتد. همچنین در فهرست ماهیان مناسب صید ورزشی قرار دارد.

»» ارزش های اقتصادی کوسه ماهی درازدم:

بهره برداری تجاری و صید ورزشی دارد. مصرف خوراکی انسانی دارد، روغن کبد آن برای استخراج ویتامین، ساخت لوازم آرایشی، غذاهای سالم و روغنهای ماشین با کیفیت بالا استفاده میشود، پوست آن برای ساخت چرم و باله آن برای سوپ باله کوسه مصرف میگردد.

»» وضعیت ذخایر کوسه ماهی درازدم:

همانند سایرگونه های خانواده ، گونه آسیب پذیر (VU) است ، یعنی در صورتی که وضعیت گونه مورد بررسی و عوامل تهدید کننده آن بهبود نیابند، گونه در آینده در معرض خطر خواهد بود. علت این امر آسیب به زیستگاه ها و نیز هماوری پایین کوسه دراز دم است.

»» تصاویر کوسه ماهی درازدم:

فرم دهان و دندانهای کوسه درازدم جنین کوسه درازدم کوسه دراز دم دریای سرخ
فرم دهان و دندانهای کوسه درازدم جنین کوسه دراز دم کوسه دراز دم دریای سرخ
نقشه پراکنش کوسه ماهی درازدم مقایسه سیستم گرمایی سه گونه همجنس حفره های بویایی
نقشه پراکنش جهانی کوسه ماهی درازدم مقایسه سیستم گرمایی سه گونه همجنس حفره های بویایی کوسه ماهی درازدم
تمبر با تصویر کوسه دراز دم نمای جانبی و عمودی دندانها
تمبر با تصویر کوسه دراز دم مقایسه نمای جانبی و عمودی شکل دندانهای کوسه دراز دم

:: صفحات پیشنهادی برای مطالعه:


page1: Family: Alopiidae: خانواده کوسه ماهیان دراز دم
page2: Genus

 
 

کلیه حقوق این وب سایت برای FishBase.ir محفوظ می باشد. هرنوع کپی برداری ممنوع است.
Designed by: Mehdi Mahjoob