تماس با ما   منابع سایت ماهیان خلیج فارس و دریای عمان ماهیان آب های داخلی ماهی های دریای خزر  
 
 
»» معرفی سایت فیش‌بیس در شبکه سوم سیما: 1390   »» اولین طراحی سایت، در سال 1383 (حدود 16سال پیش)
  اولین سایت فیش بیس ایران


سلام

به وب‌سایت بانک اطلاعاتی ماهیان ایران خوش آمدید


■ درباره سایت:

سایت FishBase.ir، پایگاهی است علمی، مستقل و غیردولتی که توسط تعدادی از دانش‌آموختگان رشته شیلات و زیست شناسی دریا در مقاطع مختلف اداره می‌شود.

سایت ما، اولین بار در ششم مهرماه سال 1383، با نام Iranfish.com ثبت گردید و زمانیکه اینترنت گستردگی امروز را نداشت بصورت ابتدایی شروع به کار نمود(عکس بالا). متاسفانه به دلیل بی‌دقتی شرکت ثبت‌کننده دامنه، این دامنه باارزش برای یک مقطع چند ساله، از دسترس ما خارج و در اختیار شرکت‌های پارک کننده دامنه قرار گرفت.اما به جای آن، دامنه fishbase.ir به همراه تعدادی دامنه دیگر خریداری گردید تا از بین آنها و در فرصت مساعد دامنه مناسب‌تر انتخاب گردد. در همین حین دامنه Iranfish.com مجددا آزاد گردید و توانستیم به شکلی کاملا تصادفی آن دامنه را نیز در اختیار بگیریم. در فاز نهایی، این دامنه سرویس دهنده بخش انگلیسی سایت خواهد شد اما فعلا هردو دامنه به این سایت هدایت می‌شوند.

تا سال 1387، مطالبی بدون نظم خاص در روی دامنه fishbase.ir قرار میگرفت تا اینکه با شروع سال 1387 تصمیم به بارگزاری طرح نهایی سایت در آدرس مربوطه را گرفتیم. فاز اول این کار در سال 1388 عملی شد و سایت فیش‌بیس، کار خود را با نسخه آزمایشی آغاز نمود. این وب‌سایت بعد از شروع فعالیت، همچنان مرحله آزمایشی و رو به گسترش خود را سپری میکند و پیش بینی می‌شود تکمیل بخش فارسی این وب‌سایت تا پایان سال 1394 زمان ببرد، اگر چه بخاطر ماهیت "علم"، بعد از اتمام نیز این وب‌سایت نیاز به بازبینی‌های پیاپی و به‌روز‌رسانی خواهد داشت.
هدف از ایجاد این وب‌سایت، پر کردن جای خالی وب‌سایتی جامع در مورد ماهیان ایران می باشد. لازم به ذکر است بسیاری از کشورهای جهان، دارای بانک آنلاین اطلاعات ماهی های بومی و یا وارداتی خود هستند، اما تا امروز این منبع اطلاعاتی، حداقل برای عموم، در ایران ایجاد نشده است.

■ منبع مالی:

گروه سایت‌های فیش‌بیس ایران، از ابتدا بدون هرگونه حمایت مالی و تنها با هزینه‌های شخصی مالکین و مدیران سایت اداره شده و می‌شود. علیرغم بالا بودن این هزینه‌ها، تا به امروز مالکین این سایت‌ها تمایلی به جذب اسپانسر و دریافت کمک نداشته‌اند. در مقطعی کوتاه در سال‌های گذشته، سایت فیش‌بیس اقدام به جذب آگهی غیرمرتبط نمود که پس از چند ماه علیرغم سود مناسب، به دلیل خطر آسیب به شان علمی سایت‌ها، تبلیغات نامناسب و آزارنده حذف گردید. با اینحال این احتمال وجود دارد که گروه سایت‌های فیش‌بیس در آینده نزدیک وارد فعالیت اقتصادی کاملا مرتبط با شیلات و آبزیان بشود.

◄ از ابتدای سال 1397 با توجه به کاهش داوطلبین همکاری رایگان در توسعهء سایت، و افزایش هزینه ها توسعه (و نه حفظ آن) نیازمند کمک داوطلبان علاقمندان است.

کمک به توسعه سایت

■ ساختار و اهداف آینده سایت:

1: بخش‌های اصلی

  • ماهیان دریای خزر.
  • ماهیان آب‌های داخلی ایران.
  • ماهیان آب‌های آزاد جنوب ایران، خلیج فارس و دریای عمان

واضح است که به دلیل اینکه برخی از گونه ها در بیش از یک بخش از سه بخش فوق حضور دارند، اسامی آنها نیز در این بخش‌ها تکرار میگردد. شیوه توسعه سایت به این صورت است که ابتدا خانواده های هر سه بخش فوق تکمیل و ارائه میشوند و توضیحات مربوط به هرکدام از آنها با کمک منابع مورد استفاده در سایت، ارائه میشوند(این بخش به اتمام رسیده و در دسترس شماست)،سپس در فاز نهایی توسعه سایت اسامی و مشخصات گونه ها نیز به صفحات سایت اضافه و همزمان سیستم جستجوی سایت نیز افتتاح میگردد. در این مقطع، دوره بتا یا آزمایشی سایت به اتمام میرسد.ذکر منبع، از اصول جدایی ناپذیر سایت ما می باشد.

2: بخش‌های جانبی

1. فرهنگ اصطلاحات ماهی‌شناسی: فرهنگ ماهی‌شناسی دکتر برایان کد، بطور کامل ترجمه شده، و بزودی بعداز ترکیب با منابعی دیگر در سایت قرار خواهد گرفت. تا آن زمان، متن اصلی و انگلیسی این واژه نامه، بصورت Iframe در سایت قرار داده شده است.
2. ماهی‌شناسی عمومی: درکنار رده بندی سیستماتیک ماهیان، بخش ماهی‌شناسی عمومی نیز در برنامه های کاری تیم ما قرار دارد که هدف آن رفع معضل نبود کتب جدید و به روز شده ماهی‌شناسی، و نیز اشکالات عجیب موجود در جزوات برخی مدرسین است. این بخش با تاکید بر ماهیان ایران شکل خواهد گرفت.
3. بخش دانلود: عدم دسترسی به کتب انگلیسی، قیمت بالای این کتب، عدم مهارت در جستجوی منابع تحت وب و ... از انگیزه های ما برای راه اندازی بخش دانلود خواهد بود. در این بخش می توانید کتاب، مجلات، مقالات و فیلمهای مرتبط با موضوع سایت را بیابید.
تیم اداره کننده سایت به دلیل در دسترس بودن کتب فارسی، از درج لینک دانلود برای آنها معذور است. همچنین گروه سایت‌های فیش‌بیس دارای سایتی تخصصی برای دانلود میباشد
4. پستانداران آبزی خلیج فارس و دریای عمان: این بخش هم‌اینک با فهرست و توضیحات کامل نهنگ‌ها در دسترس است و تکمیل خواهد شد.
5-فروشگاه: ارائه محدود خدمات و محصولات مرتبط با رشته.
◄ یکی از مهمترین محصولات ارائه شده در فروشگاه ما در گذشته، آرشیو هزار کتاب شیلاتی بود که با استقبال خوب خریداران مواجه شد و درآمد ناشی از آن در توسعه سایت مورد استفاده قرار گرفت.
6. بانک جزوه و سوال: جزوه‌های درسی و سوالات آزمون‌های دانشگاه و استخدام در این بخش قرار داده می‌شود.

3: نشریه/خبرنامه داخلی:

گروه سایت‌های فیش‌بیس، مطالب ویژه منتشر شده در سایت‌های خود را از طریق یک نشریه الکترونیک برای اعضا و خوانندگان خود ارسال می‌نماید. این خبرنامه بصورت گاهنامه منتشر شده و از طریق لینک دریافت خبرنامه علمی در بالای صفحه قابل دریافت است.

4: سایت‌های هم‌خانواده:

فیش‌بیس دارای تعدادی سایت همکار و همخانواده است که توسعه خود را با هماهنگی سایت مادر(FishBase.ir) انجام می‌دهند. تعدادی از این سایت‌ها به مرحله اجرای نهایی یا آزمایشی رسیده و در دسترس هستند نظیر:

FishBase.ir یا IranFish.com:سایت مادر


Fishery.ir: اخبار و تازه ها و مقالات و آموزشهای مرتبط با آبزیان
Ketabet.ir: فروشگاه کتب شیلاتی
Ghezelala.ir: سایت تخصصی قزل آلا
Angling.ir:پایگاه تخصصی ماهیگیری ورزشی
Catfish.ir
: پایگاه تخصصی گربه ماهی (فعلا اسبله ماهی)
infofish.ir : وب‌سایتی برای دانلود کتب و مجلات شیلاتی
Carp.ir: وب‌سایت تخصصی ماهی کپور
Aquatica.ir: وب‌سایت تخصصی گیاهان آبزی و آکواریومی

و تعداد بیشتری نیز در مرحله توسعه جهت بارگزاری در اینترنت می باشند که مجموع این سایت‌ها تقریبا کلیه علوم و صنایع دریایی، آبزی پروری و اکولوژی آب‌ها را در بر خوهد گرفت.

5: تلویزیون فیش‌بیس:

یکی از چند برنامه پیش روی گروه سایت‌های فیش‌بیس، راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اینترنتی، جهت برنامه‌سازی آموزشی با موضوع علوم شیلات و آبزیان است. تا امروز این سرویس با کمک از سایت قدرتمند آپارات انجام شده است که نسخه‌هایی از فیلم‌ها در بخش ویدئوی سایت در دسترس است. بزودی آماده‌سازی ویدئوهای تولیدی فیش‌بیس نیز شروع می‌شود.

6: ماهی‌ها به چه شکل در سایت طبقه‌بندی می‌شوند؟

منابع سایت در صفحه مجزایی ذکر شده‌اند. ماهی‌ها ممکن است "گزارش‌شده" یا "فهرست‌شده" باشند. ماهی گزارش شده، گونه‌ای است که مستقیما یک منبع دانشگاهی یا تحقیقاتی، وجود آن‌را اعلام کرده است، یا موضوع تحقیقی در آب‌های ایران بوده باشد.
ماهی "فهرست‌شده"، گونه‌ای است که گزارش مستقیمی ندارد، اما نام آن در کتاب یا پایان‌نامه معتبری به عنوان اسامی ماهیان ایران ذکر شده باشد. در این خصوص از عبارت گزارش‌شده استفاده نمی‌شود و بجای آن مثلا نوشته می‌شود: "فهرست‌شده در اسامی ماهیان ایران (نام منبع)". همچنین در مورد گونه‌های فهرست‌شده، که وجود آن در آب‌های ایران بسیار دور از ذهن است، این مساله در همان صفحه ذکر شده تا از به اشتباه افتادن خواننده جلوگیری شود، تعداد این گونه‌ها در مقایسه با ماهیان ایران انگشت‌شمار است.

7: برنامه‌های آینده:

از مهمترین برنامه‌های پیش روی گروه سایت‌های فیش‌بیس در آینده نزدیک، بانک اطلاعات سایر آبزیان ایران نظیر پستانداران آبزی، سخت‌پوستان و... است.

■ همکاری علمی شما با سایت:

مدیران سایت‌های فیش‌بیس، ایجاد این پایگاه را دلیل بر توانایی علمی خود نمی‌دانند، بلکه انگیزه اصلی آنها از ایجاد این سایت، عدم اقدام دانشمندان و محققین شیلاتی نخبه کشور در ارائه بانک اطلاعاتی ماهیان ایران است. از اینرو واضح است که مطالب این سایت میتواند ضعف‌های زیادی داشته باشد. سایت fishbase.ir از نظرات راهگشای شما اساتید و محققین گرامی استقبال می‌نماید.
•• یکی از روش‌های همکاری شما، ارسال تنها و تنها یک صفحه اطلاعات در مورد یک گونه خاص که هنوز در سایت به آن نرسیده ایم، می باشد. می توانید از یکی از صفحات تکمیل شده گونه ها به عنوان الگو استفاده کنید. لطفا حتما مطلب شما دارای منبع باشد. بطور مثال اگر کسی از علاقمندان سایت، پایان‌نامه‌ای در مورد گونه ای خاص از ماهیان داشته باشد، خلاصه‌ای از بیولوژی و رفتار شناسی این ماهی را برای ما ارسال کند. بدیهی است که منابع ایشان (از جمله پایان نامه) در لیست منابع سایت قرار خواهد گرفت.
••• در صورتی که فرصت این کار را ندارید، میتوانید با گزارش خطاهای سایت از طریق دکمه قرمزرنگی که در منوی تمامی صفحات وجود دارد، در اصلاح سایت یاری کنید.
لطفا در صورت تمایل به ارسال مطالب تکمیلی یا اصلاحی، حتما ذکر منبع بفرمائید.
•••• و در آخر ساده‌ترین راه همراهی شما با ما، عضویت در یکی از گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است که لینک تصویری آنها را در انتهای مطلب می‌بینید. بکمک این شبکه‌ها شما از توسعه لحظه به لحظه فیش‌بیس با خبر خواهید شد.

در پایان، مدیران و نویسندگان فیش‌بیس ایران، اعلام می‌کنند که این سایت را متعلق به کلیه جامعه علاقمند ماهیان در ایران دانسته و توسعه آنرا به عنوان انجام وظیفه در قبال شما محسوب می‌نمایند.

 

با سپاس
محمدمهدی محجوب
کارشناس ارشد شیلات
مدیر مجموعه سایت‌های فیش‌بیس ایران

logo