تماس با ما   منابع سایت ماهیان خلیج فارس و دریای عمان ماهیان آب های داخلی ماهی های دریای خزر  
 
 
»» معرفی سایت فیش بیس در شبکه سوم سیما: 1390   »» اولین طراحی سایت، در سال 1383(حدود 11سال پیش)
  اولین سایت فیش بیس ایران


سلام

به بانک اطلاعاتی ماهیان ایران خوش آمدید


■ درباره سایت:

سایت FishBase.ir، پایگاهیست علمی، مستقل و غیر دولتی که توسط تعدادی از دانش آموختگان رشته شیلات و زیست شناسی دریا در مقاطع مختلف اداره میشود.

سایت ما، اولین بار در ششم مهرماه سال 1383، با نام Iranfish.com ثبت گردید و زمانیکه اینترنت گستردگی امروز را نداشت بصورت ابتدایی شروع به کار نمود(عکس بالا). متاسفانه به دلیل بی دقتی شرکت ثبت کننده دامنه، این دامنه با ارزش برای یک مقطع چند ساله، از دسترس ما خارج و در اختیار شرکتهای پارک کننده دامنه قرار گرفت.اما به جای آن، دامنه fishbase.ir به همراه تعدادی دامنه دیگر خریداری گردید تا از بین آنها و در فرصت مساعد دامنه مناسبتر انتخاب گردد. در همین حین دامنه Iranfish.com مجددا آزاد گردید و توانستیم به شکلی کاملا تصادفی آن دامنه را نیز در اختیار بگیریم. در فاز نهایی، این دامنه سرویس دهنده بخش انگلیسی سایت خواهد شد اما فعلا هردو دامنه به این سایت هدایت می شوند.

تا سال 1387، مطالبی بدون نظم خاص در روی دامنه fishbase.ir قرار میگرفت تا اینکه با شروع سال 1387 تصمیم به بارگزاری طرح نهایی سایت در آدرس مربوطه را گرفتیم. فاز اول این کار در سال 1388 عملی شد و سایت فیش بیس، کار خود را با نسخه آزمایشی آغاز نمود. این وبسایت بعد از شروع فعالیت، همچنان مرحله آزمایشی و رو به گسترش خود را سپری میکند و پیش بینی میشود تکمیل بخش فارسی این وبسایت تا پایان سال 1394 زمان ببرد، اگر چه بخاطر ماهیت "علم"، بعد از اتمام نیز این وبسایت نیاز به بازبینی های پیاپی و به روز رسانی خواهد داشت.
هدف از ایجاد این وبسایت، پر کردن جای خالی وبسایتی جامع در مورد ماهیان ایران می باشد. لازم به ذکر است بسیاری از کشورهای جهان، دارای بانک آنلاین اطلاعات ماهی های بومی و یا وارداتی خود هستند، اما تا امروز این منبع اطلاعاتی، حداقل برای عموم، در ایران ایجاد نشده است.

■ منبع مالی:

گروه سایتهای فیش بیس ایران، از ابتدا بدون هرگونه حمایت مالی و تنها با هزینه های شخصی مالکین و مدیران سایت اداره شده و میشود. علیرغم بالا بودن این هزینه ها، تا به امروز مالکین این سایتها تمایلی به جذب اسپانسر و دریافت کمک نداشته اند. در مقطعی کوتاه در سالهای گذشته، سایت فیش بیس اقدام به جذب آگهی غیر مرتبط نمود که پس از چند ماه علیرغم سود مناسب، به دلیل خطر آسیب به شان علمی سایتها، تبلیغات نامناسب و آزارنده حذف گردید. با اینحال این احتمال وجود دارد که گروه سایتهای فیش بیس در آینده نزدیک وارد فعالیت اقتصادی کاملا مرتبط با شیلات و آبزیان بشود.

◄ از ابتدای سال 1397 با توجه به کاهش داوطلبین همکاری رایگان در توسعهء سایت، و افزایش هزینه ها توسعه (و نه حفظ آن) نیازمند کمک داوطلبان علاقمندان می‌باشد.

کمک به توسعه سایت

■ ساختار سایت:

1: بخشهای اصلی

1. ماهیان دریای مازندران.
2. ماهیان آبهای داخلی ایران.
3. ماهیان آبهای آزاد جنوب ایران

واضح است که به دلیل اینکه برخی از گونه ها در بیش از یک بخش از سه بخش فوق حضور دارند، اسامی آنها نیز در این بخشها تکرار میگردد. شیوه توسعه سایت به این صورت است که ابتدا خانواده های هر سه بخش فوق تکمیل و ارائه میشوند و توضیحات مربوط به هرکدام از آنها با کمک منابع مورد استفاده در سایت، ارائه میشوند(این بخش به اتمام رسیده و در دسترس شماست)،سپس در فاز نهایی توسعه سایت اسامی و مشخصات گونه ها نیز به صفحات سایت اضافه و همزمان سیستم جستجوی سایت نیز افتتاح میگردد. در این مقطع، دوره بتا یا آزمایشی سایت به اتمام میرسد.ذکر منبع، از اصول جدایی ناپذیر سایت ما می باشد.

2: بخشهای جانبی

1. فرهنگ اصطلاحات ماهی شناسی: فرهنگ ماهی شناسی دکتر برایان کد، بطور کامل ترجمه شده، و بزودی بعداز ترکیب با منابعی دیگر در سایت قرار خواهد گرفت. تا آن زمان، متن اصلی و انگلیسی این واژه نامه، بصورت Iframe در سایت قرار داده شده است.
2. ماهی شناسی عمومی: درکنار رده بندی سیستماتیک ماهیان، بخش ماهی شناسی عمومی نیز در برنامه های کاری تیم ما قرار دارد که هدف آن رفع معضل نبود کتب جدید و به روز شده ماهی شناسی، و نیز اشکالات عجیب موجود در جزوات برخی مدرسین می باشد. این بخش با تاکید بر ماهیان ایران شکل خواهد گرفت.
3. بخش دانلود: عدم دسترسی به کتب انگلیسی، قیمت بالای این کتب، عدم مهارت در جستجوی منابع تحت وب و ... از انگیزه های ما برای راه اندازی بخش دانلود خواهد بود. در این بخش می توانید کتاب، مجلات، مقالات و فیلمهای مرتبط با موضوع سایت را بیابید.
تیم اداره کننده سایت به دلیل در دسترس بودن کتب فارسی، از درج لینک دانلود برای آنها معذور است. همچنین گروه سایتهای فیش بیس دارای سایتی تخصصی برای دانلود میباشد
4. نسخه موبایل: از بخشهای جدید سایت و در حال گسترش می باشد.
5-فروشگاه: ارائه محدود خدمات و محصولات مرتبط با رشته.
◄ یکی از مهمترین محصولات ارائه شده در فروشگاه ما در گذشته، آرشیو هزار کتاب شیلاتی بود که با استقبال خوب خریداران مواجه شد و درآمد ناشی از آن در توسعه سایت مورد استفاده قرا رگرفت.
6. بانک جزوه و سوال: جزوه‌های درسی و سوالات آزمون‌های دانشگاه و استخدام در این بخش قرار داده می‌شود.

3: نشریه/خبرنامه داخلی:

گروه سایتهای فیش بیس، مطالب ویژه منتشر شده در سایتهای خود را از طریق یک نشریه الکترونیک برای اعضا و خوانندگان خود ارسال مینماید. این خبرنامه بصورت گاهنامه منتشر شده و از طریق لینک دریافت خبرنامه علمی در بالای صفحه قابل دریافت است.

4: سایتهای هم خانواده:

فیش بیس دارای تعدادی سایت همکار و همخانواده است که توسعه خود را با هماهنگی سایت مادر(FishBase.ir) انجام می دهند. تعدادی از این سایتها به مرحله اجرای نهایی یا آزمایشی رسیده و در دسترس هستند نظیر:

FishBase.ir یا IranFish.com:سایت مادر


Fishery.ir: اخبار و تازه ها و مقالات و آموزشهای مرتبط با آبزیان
Ghezelala.ir: سایت تخصصی قزل آلا
Angling.ir:پایگاه تخصصی ماهیگیری ورزشی
Catfish.ir
: پایگاه تخصصی گربه ماهی (فعلا اسبله ماهی)
infofish.ir : وبسایتی برای دانلود کتب و مجلات شیلاتی
Carp.ir: وبسایت تخصصی ماهی کپور
Aquatica.ir: وبسایت تخصصی گیاهان آبزی و آکواریومی
Ketabet.ir: فروشگاه کتب شیلاتی

و تعداد بیشتری نیز در مرحله توسعه جهت بارگزاری در اینترنت می باشند که مجموع این سایتها تقریبا کلیه علوم و صنایع دریایی، آبزی پروری و اکولوژی آبها را در بر خوهد گرفت.

5: تلویزیون فیش‌بیس:

مهمترین برنامه پیش روی گروه سایتهای فیش بیس، راه اندازی شبکه تلویزیونی اینترنتی، جهت برنامه سازی آموزشی با موضوع علوم شیلات و آبزیان می باشد. تا امروز این سرویس با کمک از سایت قدرتمند آپارات انجام شده است که نسخه هایی از فیلمها در بخش ویدئوی سایت در دسترس است. بزودی آماده سازی ویدئوهای تولیدی فیش بیس نیز شروع می شود.

6: برنامه های آینده:

مهمترین برنامه پیش روی گروه سایتهای فیش بیس در آینده نزدیک، بانک اطلاعات سایر آبزیان ایران نظیر پستانداران آبزی، سخت پوستان و... است.

همکاری علمی شما با سایت:

» مدیران سایتها، ایجاد این پایگاه را دلیل بر توانایی علمی خود نمیدانند، بلکه انگیزه اصلی آنها از ایجاد این سایت، عدم اقدام دانشمندان و محققین شیلاتی نخبه کشور در ارائه بانک اطلاعاتی ماهیان ایران است. از اینرو واضح است که مطالب این سایت میتواند ضعفهای زیادی داشته باشد. سایت fishbase.ir از نظرات راهگشای شما اساتید و محققین گرامی استقبال مینماید.
»» یکی از روشهای همکاری شما، ارسال تنها و تنها یک صفحه اطلاعات در مورد یک گونه خاص که هنوز در سایت به آن نرسیده ایم، می باشد. می توانید از یکی از صفحات تکمیل شده گونه ها به عنوان الگو استفاده کنید. لطفا حتما مطلب شما دارای منبع باشد. بطور مثال اگر کسی از علاقمندان سایت، پایان نامه ای در مورد گونه ای خاص از ماهیان داشته باشد، خلاصه ای از بیولوژی و رفتار شناسی این ماهی را برای ما ارسال کند. بدیهی است که منابع ایشان (از جمله پایان نامه) در لیست منابع سایت قرار خواهد گرفت.
»»» در صورتی که فرصت این کار را ندارید، میتوانید با گزارش خطاهای سایت از طریق دکمه قرمزرنگی که در منوی تمامی صفحات وجود دارد، در اصلاح سایت یاری کنید.
لطفا در صورت تمایل به ارسال مطالب تکمیلی یا اصلاحی، حتما ذکر منبع بفرمائید.
»»»» و در آخر ساده ترین راه همراهی شما با ما، عضویت در یکی از گروه ها و شبکه هایی است که لینک تصویری آنها را در انتهای مطلب می بینید. بکمک این شبکه ها شما از توسعه لحظه به لحظه فیش بیس با خبر خواهید شد.

در پایان، مدیران و نویسندگان فیش بیس ایران، اعلام می کنند که این سایت را متعلق به کلیه جامعه علاقمند ماهیان در ایران دانسته و توسعه آنرا به عنوان انجام وظیفه در قبال شما محسوب می نمایند.

 

با سپاس
محمدمهدی محجوب
کارشناس ارشد شیلات
مدیر مجموعه سایت‌های فیش بیس ایران

logoکلیه حقوق این وب سایت برای FishBase.ir محفوظ می باشد. هرنوع کپی برداری ممنوع است.
by: Mehdi Mahjoob