تماس با ما   منابع سایت ماهیان خلیج فارس و دریای عمان ماهیان آب های داخلی ماهی های دریای خزر  
 
 
»» معرفی سایت فیش‌بیس در شبکه سوم سیما: 1390   »» اولین طراحی سایت، در سال 1383 (حدود 18سال پیش)
  اولین سایت فیش بیس ایران


سلام

به وب‌سایت بانک اطلاعاتی ماهیان ایران خوش آمدید


■ درباره سایت:

سایت FishBase.ir، پایگاهی است علمی، مستقل و غیردولتی که توسط تعدادی از دانش‌آموختگان رشته شیلات و زیست شناسی دریا در مقاطع مختلف اداره می‌شود.

سایت ما از سال 1380 فعالیت آزمایشی را شروع کرد اما اولین بار در ششم مهرماه سال 1383، با نام Iranfish.com ثبت گردید و زمانیکه اینترنت گستردگی امروز را نداشت بصورت ابتدایی شروع به کار نمود(عکس بالا). پس از مدتی تصمیم بر این شد تا سایت با دامنهء ملّی fishbase.ir ادامه فعالیت بدهد.

تا سال 1387، مطالبی بدون نظم خاص در روی دامنه fishbase.ir قرار میگرفت تا اینکه با شروع سال 1387 تصمیم به بارگزاری طرح نهایی سایت در آدرس مربوطه را گرفتیم. فاز اول این کار در سال 1388 عملی شد و سایت فیش‌بیس، کار خود را با نسخه آزمایشی آغاز نمود. پیش بینی می‌شد تکمیل بخش فارسی این وب‌سایت تا پایان سال 1394 زمان ببرد اما عملا با دسترسی به منابع جدید، سایت در سال 1398 تکمیلِ پایه شد، اگر چه بخاطر ماهیت "علم"، بعد از اتمام نیز این وب‌سایت نیاز به بازبینی‌های پیاپی و به‌روز‌رسانی خواهد داشت.

هدف از ایجاد این وب‌سایت، پر کردن جای خالی وب‌سایتی جامع در مورد ماهیان ایران است. لازم به ذکر است بسیاری از کشورهای جهان، دارای بانک آنلاین اطلاعات ماهی های بومی و یا وارداتی خود هستند، اما تا امروز این منبع اطلاعاتی، حداقل برای عموم، در ایران ایجاد نشده است.
الگوی ما در سال‌های آغازین، سایت fishbase.org بود، اما بعد از چندی متوجه شدیم که می‌توانیم حداقل در بخش ماهیان ایران، بسیار بهتر از این سایت عمل کنیم.

■ منبع مالی:

گروه سایت‌های فیش‌بیس ایران، از ابتدا بدون هرگونه حمایت مالی و تنها با هزینه‌های شخصی اداره شده و می‌شود. با وجود رشد هر رزوه این هزینه‌ها، تا کنون تمایلی به برون‌سپاری تبلیغات سایت و امثال آن نداشته‌ایم.

◄ درآمد اصلی سایت برای پرداخت هزینه‌های جاری نظیر برنامه‌نویسی، هاستینگ و غیره، مبتنی بر برخی خدمات ارائه‌شده در فروشگاه است، به همین دلیل توسعهء فیش‌بیس هرگز با سرعت یکسان نبوده و بر مبنای بودجهء موجود، تند یا کُند شده است.

◄ از ابتدای سال 1397 با توجه به کاهش داوطلبین همکاری رایگان در توسعهء سایت و افزایش هزینهء خدمات، و افزایش هزینه ها توسعه (و نه حفظ آن) نیازمند کمک داوطلبان علاقمندان است.

کمک به توسعه سایت

■ ساختار کنونی و اهداف آینده سایت:

1: بخش‌های اصلی فعال

  • ماهیان دریای خزر.
  • ماهیان آب‌های داخلی ایران.
  • ماهیان آب‌های آزاد جنوب ایران، خلیج فارس و دریای عمان

به دلیل اینکه برخی از گونه‌ها در بیش از یک بخش از سه بخش فوق حضور دارند، اسامی آنها نیز در این بخش‌ها تکرار میگردد. ارائه نام منابع اصلی در صفحه‌ای مشخص، از اصول جدایی‌ناپذیر سایت ما است.

2: بخش‌های جانبی

1. فرهنگ اصطلاحات ماهی‌شناسی: فرهنگ ماهی‌شناسی دکتر برایان کد، بطور کامل ترجمه شده، و بزودی بعداز ترکیب با منابعی دیگر در سایت قرار خواهد گرفت. تا آن زمان، متن اصلی و انگلیسی این واژه نامه، بصورت Iframe در سایت قرار داده شده است.
2. ماهی‌شناسی عمومی: درکنار رده بندی سیستماتیک ماهیان، بخش ماهی‌شناسی عمومی نیز در برنامه های کاری تیم ما قرار دارد که هدف آن رفع معضل نبود کتب جدید و به روز شده ماهی‌شناسی، و نیز اشکالات عجیب موجود در جزوات برخی مدرسین است. این بخش با تاکید بر ماهیان ایران شکل خواهد گرفت.
3. بخش دانلود: عدم دسترسی به کتب انگلیسی، قیمت بالای این کتب، عدم مهارت در جستجوی منابع تحت وب و ... از انگیزه های ما برای راه اندازی بخش دانلود خواهد بود. در این بخش می توانید کتاب، مجلات، مقالات و فیلمهای مرتبط با موضوع سایت را بیابید.
تیم اداره کننده سایت به دلیل در دسترس بودن کتب فارسی، از درج لینک دانلود برای آنها معذور است. همچنین گروه سایت‌های فیش‌بیس دارای سایتی تخصصی برای دانلود میباشد
4. پستانداران آبزی خلیج فارس و دریای عمان: این بخش هم‌اینک با فهرست و توضیحات کامل نهنگ‌ها در دسترس است و تکمیل خواهد شد.
5-فروشگاه: ارائه محدود خدمات و محصولات مرتبط با رشته با هدف تامین بودجهء اداره و توسعه سایت.
◄ یکی از مهمترین محصولات ارائه شده در فروشگاه ما در گذشته، آرشیو هزار کتاب شیلاتی بود که با استقبال خوب خریداران مواجه شد و درآمد ناشی از آن در توسعه سایت مورد استفاده قرار گرفت.
6. بانک جزوه و سوال: جزوه‌های درسی و سوالات آزمون‌های دانشگاه و استخدام در این بخش قرار داده می‌شود.

3: نشریه/خبرنامه داخلی:

گروه سایت‌های فیش‌بیس، مطالب ویژه منتشر شده در سایت‌های خود را از طریق یک نشریه الکترونیک برای اعضا و خوانندگان خود ارسال می‌نماید. این خبرنامه بصورت گاهنامه منتشر شده و از طریق لینک دریافت خبرنامه علمی در بالای صفحه قابل دریافت است.

4: سایت‌های هم‌خانواده:

فیش‌بیس دارای تعدادی سایت همکار و هم‌خانواده است که توسعه خود را با هماهنگی سایت مادر(FishBase.ir) انجام می‌دهند. تعدادی از این سایت‌ها به مرحله اجرای نهایی یا آزمایشی رسیده و در دسترس هستند نظیر:

FishBase.ir :سایت مادر


Fishery.ir: اخبار و تازه ها و مقالات و آموزشهای مرتبط با آبزیان
Ketabet.ir: فروشگاه کتب شیلاتی
Ghezelala.ir: سایت تخصصی قزل آلا
Angling.ir:پایگاه تخصصی ماهیگیری ورزشی
Catfish.ir
: پایگاه تخصصی گربه ماهی (فعلا اسبله ماهی)
infofish.ir : وب‌سایتی برای دانلود کتب و مجلات شیلاتی
Carp.ir: وب‌سایت تخصصی ماهی کپور

5: تلویزیون فیش‌بیس:

یکی از چند برنامه پیش روی گروه سایت‌های فیش‌بیس، راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اینترنتی، جهت برنامه‌سازی آموزشی با موضوع علوم شیلات و آبزیان است. تا امروز این سرویس با کمک از سایت آپارات انجام شده که با استقبال "میلیونی" بازدیدکنندگان همراه بوده است. نسخه‌هایی از فیلم‌ها در بخش ویدئوی سایت در دسترس است.

6: ماهی‌ها به چه شکل در سایت طبقه‌بندی می‌شوند؟

منابع سایت در صفحه مجزایی ذکر شده‌اند. ماهی‌ها ممکن است "گزارش‌شده" یا "فهرست‌شده" باشند. ماهی گزارش شده، گونه‌ای است که مستقیما یک منبع دانشگاهی یا تحقیقاتی، وجود آن‌را اعلام کرده است، یا موضوع تحقیقی در آب‌های ایران بوده باشد.
ماهی "فهرست‌شده"، گونه‌ای است که گزارش مستقیمی ندارد، اما نام آن در کتاب یا پایان‌نامه معتبری به عنوان اسامی ماهیان ایران ذکر شده باشد. در این خصوص از عبارت گزارش‌شده استفاده نمی‌شود و بجای آن مثلا نوشته می‌شود: "فهرست‌شده در اسامی ماهیان ایران (نام منبع)". همچنین در مورد گونه‌های فهرست‌شده، که وجود آن در آب‌های ایران بسیار دور از ذهن است، این مساله در همان صفحه ذکر شده تا از به اشتباه افتادن خواننده جلوگیری شود، تعداد این گونه‌ها در مقایسه با ماهیان ایران انگشت‌شمار است.

7: سایر آبزیان بجز ماهی:

از مهمترین برنامه‌های پیش روی گروه سایت‌های فیش‌بیس، بانک اطلاعات سایر آبزیان ایران نظیر پستانداران آبزی، سخت‌پوستان و... است که گام اوّل آن نیز از آبزیان خلیج فارس شروع شده است. در حال حاضر فهرست خوبی از وال‌ها، دلفین‌ها، خرچنگ‌ها و میگوهای ایران در این بخش قرار دارند.

■ همکاری علمی شما با سایت:

این سایت، بدون خطا و اشتباه نیست. ویژگی علم در مقایسه با عرصه‌های دیگر، متواضع بودن آن و پذیرفتن نقص نسبی است. نظرات شما در مورد نقص‌های سایت کمک بزرگی به توسعه سایت می‌نماید.
•• در صورتی که اشتباهی دیدید، یا نظری برای بهبود داشتید، می‌توانید از طریق دکمهء قرمز موسوم به "اشتباهات سایت" که در منوی بالای تمام صفحات وجود دارد ما را در اصلاح سایت یاری کنید.
لطفا در صورت تمایل به ارسال مطالب تکمیلی یا اصلاحی، حتما ذکر منبع بفرمائید.
••• عضویت در یکی از گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ما که لینک تصویری آنها را در انتهای مطلب می‌بینید، ساده‌ترین راه کمک شما به توسعه سایت فیش‌بیس دات آی.آر. است. بکمک این شبکه‌ها شما از توسعه لحظه به لحظه فیش‌بیس با خبر خواهید شد.

در پایان، اعلام می‌کنیم که این سایت را متعلق به کلیه جامعه علاقمند به ماهیان در ایران دانسته و توسعه آنرا به عنوان انجام وظیفه در قبال شما تا حد توان و امکانات، ادامه خواهیم داد.

 

با سپاس
محمدمهدی محجوب
کارشناس ارشد شیلات
مدیر مجموعه سایت‌های فیش‌بیس ایران

logo